Rychlé tipy na snížení spotřeby
Jednoduché tipy pro každého
-
Výrazné úspory vody, energie i času lze dosáhnout díky myčce na nádobí. V dřezu sice můžete mýt nádobí saponátem pod tekoucí horkou vodou, pravidelně měnit houbičky, ale nádobí stejně čistého a vyleštěného jako z myčky málokdy. Je důležité zapínat myčku až v okamžiku, kdy je naplněná. Je tedy dobré naučit se do ní nádobí skládat tak, aby se ho tam vešlo co nejvíce.
Pamatujete si hru tetris?
-
Snižte doma teplotu a hoďte na sebe vrstvu oblečení navíc. Nejen že tím ušetříte, ale podpoříte tím i své zdraví. V přetopených místnostech vznikající suchý vzduch může zapříčinit například ucpaný nos, škrábání v krku, kašel nebo třeba chrápání. Naučte se také zavírat dveře do místností, které nevytápíte, aby vám do nich zbytečně neutíkalo teplo.
-
Dávejte pozor na to, aby vaše topení nebyla zakrytá. Nezakrývejte je záclonami, závěsy ani oblečením. Topení není vhodné k sušení prádla ani ručníků. Je také důležité, aby v přímé blízkosti nebyl namáčknutý nábytek či jiné vybavení domácnosti. Topení by nemělo být zaprášené ani nijak špinavé. Všechny tyto na první pohled malichernosti mohou zbytečně zvyšovat spotřebu energie. Zkuste se jich vyvarovat.
-
Máte-li v bytě spotřebiče, které moc často nepoužíváte, vypojte je ze zásuvky! Pouhé vypnutí nestačí, protože většina spotřebičů zůstává po vypnutí v takzvaném pohotovostním režimu, v němž stále odebírají elektřinu. Odjíždíte na dovolenou nebo nebudete delší dobu doma? Udělejte to určitě! Pomůže to předejít katastrofě, kterou může způsobit blesk, když uhodí do elektrického či telefonního vedení poblíž vašeho domu. Následné přepětí může zničit přístroje ve velkém okruhu – ne, bohužel nepomůže ani to, že máte na domě hromosvod.
-
Úspornou a chytrou pračku už máte. Víte ale, že šetrným praním můžete ušetřit ještě více? Běžně zašpiněné prádlo stačí vyprat pomocí krátkého programu na 30-40 °C. Hodně zašpiněné prádlo zkuste předem namočit ve vodě s pracím práškem. Vyhnete se tak předpírce, a tedy dalšímu navyšování spotřeby energie. Šetrným praním nešetříte jen energii, ale i své oblečení, které díky takovému zacházení vydrží déle jako nové.
-
Pokud se vám zrovna nehodí pořizovat si nová okna nebo těsnění netěsní tak, jak jste si představovali, mohou vám alespoň částečně pomoci vhodně zvolené závěsy. Existují již speciální závěsy z tepelněizolačních materiálů, které v zimě dokážou velmi dobře udržet v místnosti teplo. A navíc si jimi zpestříte a zútulníte interiér.
-
Chytré spotřebiče vás nebudou zkoušet z malé ani velké násobilky, ale díky svým vychytaným funkcím vám ušetří peníze i čas. Chytrá pračka například dokáže odhadnout hmotnost prádla a podle toho přizpůsobit délku jeho praní. Robotický vysavač kromě času ušetří i spoustu energie – nejen té vaší! A co teprve lednice? Díky systému, který zabraňuje namrzání, můžete zůstat ledově klidní! Stačí jen malá námraza a lednice svou spotřebu energie zvýší více než o 50 %!
-
Věřte, že investice do novějších a úspornějších spotřebičů se vyplatí! Není totiž spotřebič jako spotřebič. Rozdíl mezi nimi poznáte podle barvy energetického štítku. Zelená není jen tráva, ale i znamení, že se jedná o úsporný spotřebič! Díky nákupu správných spotřebičů můžete ušetřit, jelikož jejich provoz je méně nákladný.
-
Když už si kotel pořídíte, musíte se o něj také řádně starat! Při zanedbání údržby a servisu se významně snižuje jeho účinnost, a tím vzrůstají i náklady za energie. A co víc, neservisovaný kotel může být především i životu nebezpečný. Každý rok se oxidem uhelnatým přiotráví okolo 2 000 lidí. Kvalitní servis je zároveň také předpokladem dlouhé životnosti kotle a u nových zařízení díky zodpovědnému přístupu nepřijdete o záruku. V tomhle případě se nevyplatí otálet.
-
V první řadě zkontrolujte, zda vám v bytě voda někde zbytečně neuniká. Nemáte například špatně utěsněný kohoutek či sprchu nebo protékající toaletu? Už kontrolujete? Takové „drobnosti“ můžou způsobit ztrátu až okolo 150 litrů denně. V druhé řadě myslete na to, že při čištění zubů či mydlení ve sprše není nutné, aby voda samovolně tekla - můžete ji dle potřeby zastavit a opět pustit. Máte zahradu? Chytejte dešťovku!
-
Nešetřete na kvalitě surovin, ale během samotného vaření! Dbejte na to, aby velikost plotýnky byla vždy co nejvíce rozměrově stejná jako dno hrnce. Při vaření používejte pokličku, aby vám teplo zbytečně neunikalo. Bez pokličky spotřeba energie vzroste až na čtyřnásobek. Pokud často vaříte jídlo s dlouhou dobou přípravy, kupte si papiňák, nebo remosku. Při pečení troubu neotvírejte, není-li to nezbytně nutné. Zkuste při vaření myslet trošku dopředu a vypněte plotýnku či troubu v předstihu. Při rozmrazování masa myslete na to, že je třeba maso vytáhnout z mrazáku dříve, abyste nemuseli plýtvat vodou nebo energií za rozmrazování pomocí mikrovlnné trouby. Do mrazáku si jej ukládejte po menších kusech, aby rozmrazení bylo rychlejší a snazší.
-
I špatně utěsněnými okny či dveřmi může utíkat spousta tepla. A věřte, že ho jen tak nechytíte! Pokud okna nebo dveře netěsní, je třeba to před zimou napravit. Nezlepší-li stav vašich oken či dveří ani těsnění, pořiďte si nové. Jinak se totiž také může stát, že budete topit pánu bohu do oken.