Klimatizace ano či ne?

venkovní žaluzie

Pořízením klimatizace vždy zvýšíte spotřebu elektřiny. Spotřeba elektřiny pro klimatizace není malá. Proto dobře zvažte, za ji skutečně potřebujete.

Intenzivní větrání v chladné noci, přes den stínění oken, ideálně zvenku, venkovní žaluzie. Intenzivně větrejte co nejpozději večer, když slunce zajde a venkovní teplota je nižší než vnitřní. Jakmile ráno venkovní teplota vzroste a začne vám svítit slunce do oken, okna důkladně zavřete, zatáhněte žaluzie a závěsy.

Alternativou je ventilátor (snížení pocitu horka proudícím vzduchem, proudění vzduchu snižuje pocitovou teplotu o několik stupňů), je to ale pouze lokální opatření limitované dobou provozu ventilátoru.

Základní druhy klimatizací

  • Split – Obvyklý typ klimatizace, který se skládá z jedné venkovní a jedné vnitřní jednotky, případně multisplit s více vnitřními jednotkami a jednou či více venkovními jednotkami. Vnitřní jednotka je obvykle u stropu a venkovní jednotka je na fasádě či na střeše. 
  • Mobilní klimatizace – Jednoduchý (ale také obvykle méně účinný) typ klimatizace, který se skládá pouze z jedné jednotky. Potřebují většinou minimální stavební úpravy. Lze je přemisťovat podle aktuální potřeby.

Hluk, chladivo a energetická účinnost jsou důležitými parametry

Rozdíly v hlučnosti jsou velké, některé klimatizace mají hlučnost pouhých 14 dB, jiné však až 56 dB – jsou tedy čtyřikrát hlučnější.
Některá populární chladiva mají sto až tisícinásobně vyšší potenciál globálního oteplování oproti CO2. Proto je tlak na výměnu starších klimatizací, nové budou mít šetrnější chladivo a budou účinnější.

Jakou velikost / výkon klimatizace pořídit?

Důležitá je velikost místnosti a potřeba chladu/tepla. Základní informací jsou m3 místnosti, kterou chcete vychladit, poté pak orientace prostoru, počet oken v místnosti, osob v místnosti, počet a druh spotřebičů, které produkují teplo atd. Využijte zkušeností technika, projektanta, energetického specialisty a nechte si výkon spočítat.

Co mě čeká?

Mobilní klimatizace

Tyto klimatizace jsou nainstalované za „chvilku“. Zvládnete i sami. Zapojíte klimatizaci do zásuvky a odvodní hadici vyvedete ven např. oknem.


Klimatizace split a multisplit

1. Najděte si ve svém okolí spolehlivou a prověřenou instalační firmu.

2. Sjednejte návštěvu technika u vás doma, aby znal současný stav a byl schopen kvalitně zpracovat nabídku:

  • Výkon klimatizace
  • Umístění vnitřní a venkovní jednotky, vedení potrubí, odvedení kondenzátu
  • Připojení na elektřinu
  • Regulaci
  • Možnosti odhlučnění, zabránění přenosu hluku do stavební konstrukce

3. Nechte si vypracovat cenovou kalkulaci od více firem, ať můžete srovnávat

Počítejte s pravidelným servisem

Předejde poruchám na zařízení, bude tak prodloužena životnost klimatizace.

Pravidelný servis chrání zdraví. Aby klimatizace produkovala nezávadný vzduch, je třeba dezinfikovat výparníky, kde se nejčastěji shromažďují nečistoty a prach a různé druhy bakterií.

Šetříte spotřebu elektrické energie. Provozní náklady jsou nižší, pokud se pravidelně kontroluje výparník a kondenzátor. Jejich znečištění totiž může zvýšit spotřebu energie téměř o 40 %.