Teplota doma

vytápění teplota
  • Někdy si možná ani neuvědomíme, že máme doma zbytečně velké teplo. Jednoduše je přetopeno. Přitom právě vytápění může ušetřit poměrně velkou částku.
    Obecně platí, že nárůst teploty v místnosti o 1 °C zvýší spotřebu energie pro vytápění asi o 6 %.
  • Je dobré teplotu v místnosti regulovat podle vaší potřeby. Na noc, nebo v případě, že domov opustíte, snižte teplotu vytápění. Je ale třeba teplotu regulovat v rozumném rozsahu, aby noční úsporu nesmazal ranní náběh topení na plný výkon. Norma udává teplotu v obytné místnosti 20 °C včetně ložnice. Avšak ideální teplota v ložnici pro hlubší a kvalitnější spánek je o něco nižší, mezi 17 °C až 19 °C Není tedy potřeba ložnici zbytečně přetápět.
  • Větrejte raději častěji a intenzivně tak, aby se co nejrychleji vyměnil všechen vzduch v místnosti. Pokud je radiátor pod oknem vybaven ovládacím ventilem (termostatickou hlavicí), lze ho na dobu větrání uzavřít a po zavření okna opět otevřít. Při větrání se totiž vzduch kolem termostatické hlavice radiátoru prudce ochladí, ta ‍začne maximálně topit a radiátor se zbytečně rozpálí. Elektronicky řízené termostatické hlavice se ‍zpravidla uzavírají samy.