Objevte mnoho způsobů, jak šetřit za plyn i elektřinu. Spotřebu si pak můžete pohlídat díky chytré aplikaci nebo portálu innosvět.
 • Pračka

  • Pokud máte k dispozici nízký tarif, využijte ho. Pouštějte energeticky náročné spotřebiče jako pračku a sušičku přednostně v době platnosti nízkého tarifu. Výsledná cena provozu se tak sníží.
  • Chystáte se na běžné praní? Pak bude dostačující teplota 40 °C. Snížit teplotu vody z 90 °C na 60 °C můžete i při „vyváření“ prádla, ušetříte tím až 25 % energie.
  • Pokud si pořídíte kvalitní prací prášek, můžete prát při nižší teplotě a ‍ušetřit tím energii potřebnou k ohřevu vody. Myslete také na ‍dávkování, to obvykle najdete na obalu prostředku.

  Mýtus

  Pračka kombinovaná se ‍sušičkou ušetří energii i ‍čas.
  Sušičky jsou obecně na ‍energii náročné, nejlepší možností, jak ušetřit, je proto sušit na ‍sušáku. Kombinované přístroje ovšem mají oproti samostatným přístrojům ještě vyšší spotřebu vody a ‍sušení jim zabere dvakrát tolik času.

 • Vysavač

 • Toaleta

  • Ohlídejte si, že vám neprotéká záchod. Ztráta by díky tomuto faktu mohla být opravdu znatelná. Spotřeba vody na splachování totiž není zanedbatelná.
  • Pokud byste chtěli ušetřit, pak je dobré pořídit si WC, které umožňuje spláchnout větším, či menším množstvím vody.
 • Fotovoltaika

  Fotovoltaika je technologie pro přeměnu slunečního záření na elektřinu. Lze ji tedy využívat všude, kde je dostatek slunečního záření. Hlavní částí technologie jsou fotovoltaické panely, které při dostatečném osvětlení vyrábí elektřinu. Druhou podstatnou částí fotovoltaické elektrárny je střídač, který elektřinu z panelů převede na elektřinu s takovými parametry, aby se na ni daly používat domácí spotřebiče připojené do zásuvky.

  Fotovoltaika je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj elektřiny, který nepotřebuje palivo. S fotovoltaikou si instalujete vlastní zdroj čisté elektřiny, která v čase nezdražuje. Solární panel má životnost přes 30 let.

  Fotovoltaika od innogy


  Tři hlavní důvody, proč si pořídit fotovoltaiku:

  I) Úspora

  Když jsou panely nainstalované, stačí jim k výrobě elektřiny pouze sluneční záření. I když instalace fotovoltaické elektrárny samozřejmě stojí peníze, vyrobená elektřina je vždy zdarma.

  • Elektřina, která se vyrobí ze slunce, se pak nemusí nakoupit ze sítě, čímž vzniká úspora. Čím dražší je cena elektřiny ze sítě, tím je úspora vyšší.
  • Do budoucna se počítá i s tzv. komunitní energetikou, která umožní zpeněžit přebytky elektřiny z vlastní fotovoltaiky, čímž vznikne další úspora.
  • A do třetice lze na pořízení fotovoltaické elektrárny využít dotaci ze státního dotačního programu Nová zelená úsporám.

  Pozor: výhodnost a návratnost fotovoltaiky právě na vašem domě záleží na mnoha okolnostech – výši a typu spotřeby elektřiny v domě a jejího vývoje v čase, orientaci střechy a místním podnebí a dalších. Velmi záleží na nastavení a provedení instalace, typicky v českém prostředí je nutné zohlednit měření po fázích. Doporučujeme se obrátit na zkušenou instalační firmu.

  II) Soběstačnost

  • S fotovoltaikou získáte vlastní zdroj elektřiny. Čím méně elektřiny budete nakupovat ze sítě, tím méně budete závislí na mezinárodní situaci a cenách paliv.
  • Fotovoltaika může být navržena i jako záloha při výpadku elektřiny, tedy váš dům bude mít elektřinu i při výpadku sítě.
  • Anebo se můžete s vlastní elektrárnou úplně odstřihnout od sítě a být zcela soběstační. Taková instalace je ale obvykle dražší. O to dražší, čím vyšší má být uživatelský komfort. Zároveň je taková varianta schůdná v oblastech, kde není elektrická přípojka.

  III) Ekologie

  • Při výrobě elektřiny z fotovoltaiky nevznikají žádné emise nebo hluk, nemusí se kvůli ní těžit, ani upravovat, ani dovážet žádné palivo.
  • Využíváním fotovoltaiky tak šetříte životní prostředí – těžko najdete srovnatelný zdroj elektřiny, který bude ekologičtější.

  Příklad úspory

  Vezměme rodinný dům s plynovým kotlem pro vytápění a ohřev vody a spotřebou elektřiny 3 MWh ročně.

  • Po instalaci fotovoltaiky s výkonem 3 kWp a baterie 7 kWh je možné ušetřit okolo 60 % nákladů na nákup elektřiny ze sítě.
  • Cena takové elektrárny se pohybuje mezi 200 ‍000–400 ‍000 ‍Kč po odečtení dotace.
  • Konkrétní výnos záleží na zvolených komponentech, kvalitě provedení instalace, nastavení elektrárny, stínění, lokalitě, počasí a ceně elektřiny.

  Pořiďte si fotovoltaiku od innogy

   

Často se ptáte

 • Mám plynový kotel před výměnou. Mám raději přejít na jiný zdroj vytápění nebo nový plynový kotel?

  Finančně nejméně náročnou variantou je výměna starého plynového kotle za ‍nový. Obzvláště to platí v ‍případě, pokud máte doma instalován nekondenzační atmosférický kotel nebo turbokotel. Jeho výměnou za ‍kondenzační kotel s ‍vyšší účinností také výrazně snížíte spotřebu zemního plynu.
  Mějte na ‍paměti i ‍to, že zdroj vytápění (kotel) je sice podstatnou, ale jen jednou částí topného systému. V ‍případě, že jen vyměníte starý plynový kotel za ‍nový, nebudete muset platit za ‍přebudování zbytku topné soustavy (rozvody, radiátory apod.), pokud se k ‍tomu nerozhodnete například z ‍estetických důvodů.

  Pro ‍kondenzační kotel, vytápějící větší rodinný dům, počítejte s ‍celkovými náklady okolo 100 ‍tis. ‍Kč. Obvyklá doba návratnosti investice je okolo 4 ‍let.

  Pokud máte obavy o ‍dostupnost plynu a ‍jeho cenu – obojí je aktuálně ovlivněno energetickou krizí. Ta se však časem vyřeší. Zásob plynu je pro ‍Evropu dostatek i ‍mimo ruský region a ‍vytápění je poslední v ‍řadě v ‍případě vynucených opatření ke ‍snížení spotřeby plynu. V ‍horizontu životnosti nového kotle (cca 10 ‍let) se tak tato volba jistě vyplatí.

  Jako elegantní alternativa by se dále mohla nabízet výměna starého plynového kotle za ‍nový kotel elektrický. Zde je však třeba myslet nejen na ‍detailní zhodnocení ekonomiky investice, ale i ‍na ‍provozní náklady. Cena elektrické energie je totiž aktuálně přibližně trojnásobně vyšší než cena energie v ‍zemním plynu. A ‍tak to, co ‍se na ‍první pohled jeví jako úsporné, se ve ‍výsledku může velmi prodražit.

  Existují samozřejmě i ‍další možnosti. Každá z ‍nich však vyžaduje investovat větší částku. Jsou náročnější na ‍objem prací, některé vyžadují i ‍prostor navíc pro ‍sklad paliva a ‍někdy může být překážkou nedostatečně silná přípojka na ‍elektrickou síť. Příkladem mohou být tepelná čerpadla, přechod na ‍automatický peletový kotel nebo i ‍na ‍kotel na ‍extralehký topný olej.
  S ‍ostatními alternativami kotlů a ‍paliv je spojen zásadní pokles komfortu vytápění i ‍přípravy teplé vody, na ‍který jste se ‍zemním plynem zvyklí a ‍který očekáváte.

  Naše doporučení je tedy vyměnit stávající plynový kotel za ‍nový, kondenzační.

   

  Pozn. Informace zde uvedené jsou poplatné době vzniku článku (srpen 2022).
   

 • Nabízíte dotace? Mám na ně nárok? Kde najdu informace?

  Naprostá většina úsporných opatření, která spočívají ve ‍stavebních pracích, jako je zateplení a ‍výměna oken nebo v ‍instalaci nějakého technického zařízení v ‍rodinném či ‍bytovém domě, je podporována dotacemi v ‍programu Nová zelená úsporám.

  Dotace se poskytuje ‍na:

  • Zateplení tzv. ‍neprůsvitných konstrukcí, to ‍znamená stěny, střechy, stropy nad ‍nevytápěným prostorem apod.
  • Výměnu oken
  • Instalaci nebo výměnu zdroje tepla, to jsou kotle a ‍další spalovací zařízení na biomasu (pozor, nelze použít na nový plynový kotel)
  • Tepelná čerpadla
  • Termální solární kolektory, které ohřívají vodu

   

  Podporuje se ‍také:

  • Instalace fotovoltaických panelů pro ‍výrobu elektřiny i ‍ohřev vody
  • Montáž větracího systému s ‍rekuperací tepla
  • Rekuperace tepla z ‍odpadní vody
  • Systém k ‍zachytávání a ‍využívání dešťové vody
  • Instalace vnější stínicí techniky, která zabraňuje přehřívání interiéru v ‍horkých slunečních dnech
  • Z ‍programu se ‍také podporují zelené střechy a ‍elektromobilita, tedy montáž dobíjecích stanic

   

  Dotace je ‍vždy limitována na ‍maximálně 50 ‍% ‍z ‍celkových přímých výdajů a ‍proplácí se až ‍po ‍dokončení realizace na ‍základě předložení proplacené faktury a ‍dalších dokumentů.

  Veškeré související informace včetně podmínek, které musíte splnit, popisu, jak při ‍žádosti o ‍dotaci postupovat, i ‍seznam energetických specialistů, které budete potřebovat, najdete na ‍stránkách Nová zelená úsporám.

  My v ‍innogy rádi pomůžeme s ‍kompletním vyřízením dotace pro ‍fotovoltaickou elektrárnu.

   

  Pozn. Informace zde uvedené jsou poplatné době vzniku článku (září 2022).
   

 • Mám zrušit plyn, který využívám k vaření, s ohledem na situaci na trhu? Bude výhodnější indukce? Nebo jiný zdroj?

  O ‍vaření na ‍zemním plynu nemějte obavy, o ‍změně není třeba uvažovat. Momentálně nic nenasvědčuje tomu, že ‍by domácnosti byly ohroženy nedostatkem plynu.

  Vaření na ‍plynu stále vychází nejlevněji v ‍porovnání s ‍elektrickým sporákem i ‍indukční deskou a ‍levnější je i ‍pořízení nového plynového sporáku či ‍jeho případná oprava.
  Také vlastnosti plynu pro ‍vaření hrají jednoznačně v ‍jeho prospěch. Nepotřebujete žádné speciální nádobí, nečekáte, než se rozehřeje plotýnka. ‍Regulace je velmi snadná. I ‍proto většina profesionálních kuchařů dává přednost plynu.

  Pokud chcete mít přesto k ‍dispozici „pojistku“, poohlédněte se po ‍úsporné remosce. Dobrým pomocníkem je i ‍varná konvice. Jejich pořízení vás nevyjde draho a ‍v ‍případě potřeby mohou vaření na ‍plynu elegantně doplnit.

  Chcete snížit spotřebu energie při ‍vaření? Podívejte se na ‍několik praktických rad, jak na ‍to:

  • Vařte vždy s ‍pokličkou.
  • Ohřívejte jen takové množství, které skutečně potřebujete.
  • Počítejte s ‍doběhem teploty - vypínejte spotřebič dříve, pokrmy „dojdou“.
  • Co můžete, a ‍zejména, co ‍se ‍vaří delší dobu – jako jsou vývary nebo dušená jídla – uvařte ve ‍větším množství najednou. Můžete tak mít jídlo na ‍více dnů. Nebo ho jednoduše zmrazíte a ‍vytáhnete k ‍ohřátí za ‍týden nebo dva.
  • Vařte v ‍menším množství vody, například u ‍omáček a ‍dušeného jídla sice musíte jídlo více hlídat, ale do ‍menšího množství vody se ‍uvolní více voňavých ingrediencí, omáčka je ‍chutnější a ‍jídlo je rychleji udušené, čímž ušetříte. Chcete-li omáčky více, můžete ji ‍naředit tekutinou a ‍provařit těsně před ‍dokončením.
  • Maso, zeleninu a ‍jiné potraviny krájejte na ‍menší kousky; rychleji se ‍uvaří.
  • Při ‍zalévání jídla vodou použijte horkou tekutinu z ‍rychlovarné konvice. Bude to ‍také mít pozitivní vliv na ‍chuť pokrmů.
  • Při ‍pečení troubu zbytečně neotvírejte, nebude pak muset znovu ohřívat obsah na ‍požadovanou teplotu. Také, stejně jako u ‍zamrzlých ledniček, platí, že ‍čím méně nečistot v ‍samotné troubě, tím efektivněji a ‍rychleji se trouba rozehřívá. Udržujte ji tedy čistou.
  • Horkovzdušná trouba umožňuje péct více plechů/pokrmů najednou.
  • Nepředehřívejte troubu zbytečně.

   

  Pozn. Informace zde uvedené jsou poplatné době vzniku článku (září 2022).
   

Základní tipy pro každý den

 • Zkuste doma snížit teplotu vytápění. Už ‍snížením o 1 °C se spotřeba energií sníží až o 6.
 • Ovládejte vytápění pomocí časovače na termostatu.
 • Používejte úsporné režimy spotřebičů, ideálně pak v době nízkého tarifu.
 • Omezte režim standby, min. u starších výrobků.
 • V zimě větrejte častěji a intenzivně.
 • Kupujte spotřebiče s energetickým štítkem A.

Jaký je ‍rozdíl mezi starým a ‍novým energetickým štítkem?

 • Nové energetické štítky, schválené Evropskou komisí, jsou platné od března 2021.
 • Dříve používané třídy A+, A++ a A+++ se ale s vývojem technologií staly nevyhovujícími, není smysluplné přidávat další+, proto došlo k přeštítkování na třídu A–G.
 • Nejméně úsporné výrobky byly zařazeny do třídy G.

Obsah vznikl ve spolupráci s ‍odborným portálemlogo

Podívejte se na příklad možné úspory v rodinném domě.